Podle statistických průzkumů většina lidí mezi sebou zaměňuje infekci lymeské boreliózy od zánětu mozkových blan.
Boreliózu vyvolává bakterie Borrelia burgorferi a infekci je na člověka možné přenést výhradně přisátým klíštětem. Dosud nebylo potvrzeno, že by tato choroba mohla vzniknout po bodnutí komárem, ovádem nebo jiným hmyzem. Rozhodující je doba, jak dlouho je parazit přisátý, aby mohlo dojít k nákaze, muselo by být klíště přisáté nejméně 24 hodin.
Není třeba panikařit
Mezi lidmi se šíří panický strach z této nemoci, neboť již byly údajně známy případy vážných zdravotních problémů, ale ke strachu neblahým způsobem přispěla především masmédia. Ke skutečným zdravotním problémům dochází pouze v pěti procentech případů, a to ještě v lehké formě. Většinou si imunitní systém s množením bakterie poradí a není třeba žádný léčebný zásah. Obvykle dojde k lehkému postižení nervové soustavy pohybového aparátu, případně pokožky, oka či srdečního svalu, ale většinou problémy po čase odezní. Chronická forma nemoci je velice vzácná.
Léčba probíhá antibiotiky, která lékař nasadí na dobu pouze 14 až 30 dnů, delší kúra pak již postrádá smysl. V každém případě je pacient po dobu dalších dvou let sledován a je mu doporučena změna jídelníčku, zařazení většího množství čerstvé zeleniny a ovoce k podpoře imunitního systému.
Zánět mozkových blan
Tato obávaná nemoc nemá dosud spolehlivě určenou příčinu a v té se lékaři jednoznačně neshodují. Někteří tvrdí, že ji vyvolávají přisátá klíšťata a doporučují očkování. (Mimochodem, proti lymeské borelióze vakcína neexistuje).
Velmi zajímavé je vyjádření některých kapacit v oboru klinické biochemie, které zastávají názor, že zánět mozku není způsoben infekcí, nýbrž oslabením organismu slunečním úžehem (nikoli úpalem). To je šokující zjištění, které bylo dokonce publikováno a podpořeno mnohaletými výzkumy. Všichni pacienti, kteří tuto chorobu prodělali, byli vystaveni slunečnímu záření velmi dlouhou dobu a došlo u nich k projevům úžehu. Bylo zjištěno, že úžeh narušuje buněčné struktury mozkových blan a jestliže je člověk zároveň celkově oslabený, může dojít až k těžkému zánětu. Mezi zkoumanými pacienty nebyl nikdo, kdo měl prokazatelně na kůži přichycené klíště v době, kdy se na slunci příliš dlouho nezdržoval. Naopak řada pacientů vůbec klíště přichycené neměla a prodělala úpal s následným zánětem mozkových blan. A ti, kteří jej měli přichycené, zároveň prodělali lehčí nebo těžší formu úžehu.