Pokud bydlíme v paneláku, víme, že je nutné rozhodovat i o společných prostorách. Toho by se měli účastnit všichni majitelé domů. To však znamená, že by měli být sdruženi v jednom orgánu, jehož zástupce bude výsledná rozhodnutí vykonávat.
Dříve tento úkol zastávala bytová družstva, avšak dnes je ve většině případů nahradila společenství vlastníků jednotek. V nich jsou automaticky zahrnuti všichni majitelé bytů. Z nich je pak obvykle zvolen jeden zástupce či předseda, který má výkonnou pravomoc.
Rozhodující jsou v tomto případě schůze svj, na kterých se přijímají veškerá rozhodnutí. Ta jsou vykonávána na základě hlasování. Ovšem aby byla ona rozhodnutí platná, musí být dodržena určitá pravidla.
Tím nejdůležitějším je nutný počet přítomných. Pro přijetí rozhodnutí je důležité, aby byla přítomna nadpoloviční většina obyvatel. Jen tak je totiž možné, aby bylo skutečně dodrženo rozhodování většiny. Ovšem to není jediné, co je potřeba dodržet.
Aby bylo jasné, že jsou přítomni skutečně všichni, musí být na začátku každého jednání podepsána prezenční listina. Tu musí vlastnoručně podepsat všichni přítomni, aby byl důkaz, že skutečně byla dodržena výše zmíněné pravidlo většiny.
Z každé schůze musí být také proveden zápis. Ten musí být podepsán předsedou a spolu s prezenční listinou doručen v náležitém termínu na příslušný úřad. Je to proto, aby bylo zajištěno dodržení veškerých předpisů.
Co se předsedy týče, tak ten je obvykle volen z řad obyvatel domu, avšak rozhodně to není nutností. Pokud například chceme profesionálního předsedu, pak je velmi pravděpodobné, že ten bude bydlet někde jinde. To však neznamená, že by se o onen dům nestaral – koneckonců za svou práci dostane zaplaceno.
Na schůzi je také nutné vždy provést zápis o tom, jaký je stav fondu oprav, spolu s výdaji, které byly za minulé období vynaloženy a proč. Tím je zajištěno, že nedojde k neoprávněnému vybírání peněz na jiné účely, než schválilo společenství. Jen tak je zajištěno, že vše bude v souladu se zákonem.