Zpracování ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky vyžaduje sice jisté pracovní úsilí, ale obvykle jde o množství relativně malé, pro osobní potřebu nebo pro obdarování blízkých příbuzných a známých. Vystačíte tu s běžnými nádobami, jako jsou dřevěné bedýnky, kbelíky, lavóry a misky, a chcete-li vyrábět džem nebo kompot, vaši potřebu bez problémů pokryje kuchyňské náčiní.
Něco jiného je ovšem pěstování, sklizeň, zpracování a přeprava plodů z obřích plantáží, kde jsou ve hře desítky tun materiálu. Tam je zapotřebí opatřit mnohem větší a spolehlivější přepravní a skladové nádoby. Velký úspěch v tomto procesu zaznamenávají IBC kontejnery. Jsou to skládací plastové bedny o objemu tisíc litrů a o pětinásobné nosnosti, z toho důvodu, že lze kontejnery na sebe skládat až do pěti pater. Významně se tím zefektivňuje přeprava díky maximálnímu využití přepravních prostor v námořní i suchozemské, případně v letecké dopravě.
Aby k tomu však mohlo dojít, je zapotřebí kontejnery také nakládat a vykládat, a k tomu slouží přepravní palety. Ovšem pokud byste naložili pět kontejnerů o celkové hmotnosti pěti tun na dřevěnou paletu, rozsype se, jak domeček z karet. Jistě uznáte, že toto není řešení. V tuto chvíli na scénu vstupují plastové palety.
Plastická hmota vzbuzuje v některých z vás možné obavy, protože plast přece neunese tolik, co paleta ze dřeva, ale v tomto případě jde o plast speciální – tvrzený, o stejné nosnosti, jakou má IBC kontejner. Toto ale není jediná výhoda plastových palet, měli bychom také připomenout jejich zásadní vlastnost, a sice netečnost vůči hnilobě, plísni, dřevokazným houbám a mechanickému poškození v důsledku povětrnostních vlivů a mechanické eroze v průběhu přepravy. Životnost plastových palet 1200 x 800 je tedy díky tomu mnohonásobně vyšší v porovnání s výrobky z tvrdého či měkkého dřeva.