Sedíte ve škole, v práci, v restauraci, na zastávce, snažíte se soustředit, ale vaše oči neustále šilhají po obrazovce mobilního telefonu. Jakmile se obrazovka rozsvítí, sáhnete po něm, odheslujete ho a zkontrolujete co vám právě přišlo. Tento proces se opakuje několikrát v průběhu dne až do večera. Pokud jste se v této malé ukázce našli, věřte, že nejste jediní.
Situace, kterou jsem zde popsal, se zkráceně říká FOMO (neboli fear of missing out), což je v překladu strach z vynechání interakce. Pokud to převedu do lidské řeči, je to v podstatě to, že neustále kontrolujete svoje zařízení ze strachu či obavy, aby vám něco neuniklo – ať už jde o obsah na Facebooku, Instagramu,…. Je to dost častý jev, zvlášť pro naši dobu neustálého připojení k internetu.
Jedním kliknutím na myši máme přístup k informacím z celého světa, komunikujeme s druhými díky chatovým aplikacím, sledujeme cizí obsah a snažíme se vytvářet vlastní. Internet je zrádný, největší vliv má na děti a mladistvé, kteří se takříkajíc narodily do světa technologií. S technologiemi již od útlého věku umí snadno zacházet, a proto se stávají snadnou obětí barevného displeje. Je napsána spousta příruček a opatření, jak dítě uchránit před „závislostí“, ale opravdových výsledků je málo. Proto se často setkáváme se slovním spojením .
Cílem by neměl být boj s Internetem, ale spíše jeho ochočení. Stát se jeho otrokářem, vládcem, majitelem, ne, obětí, otrokem, poddaným. Internet slouží nám, ne my jemu. Stanovme si proto určitý počet hodin, kolik na něm chceme trávit. Pokud s ním pracujeme každý den, stáhněte si program na blokování vybraných internetových stránek. Možností je nespočet. Hledejte, testujte, vybírejte a soustředění bude zase zpátky vaše. Závislost se stane minulostí.